Produkt dnia
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Witamina D - słońce w kapsułce 0
Witamina D - słońce w kapsułce

Wszyscy doskonale wiemy, że powinniśmy przyjmować suplementy z witaminą D. Słyszymy o tym niemal codziennie, gdy jesteśmy zarzucani różnymi reklamami w radio i telewizji. Jednak tak naprawdę, bardzo niewielu z nas wie, jak działa witamina D3, no i na co działa. Najbardziej znaną funkcją jest jej wpływ na kości, przez regulowanie gospodarki wapniowej. Jednak badania ostatnich lat pokazują jasno, że witamina D obejmuje swoim działaniem znacznie więcej niż tylko to związane z wapniem i układem kostnym.

Wiele badań potwierdziło, że witamina D (cholekalcyferol) znacząco zmniejsza śmiertelność z powodu niemalże każdej z przyczyn chorobowych, co wywiera nacisk na medyczne, etyczne i prawne implikacje prawidłowego diagnozowania i odpowiedniego leczenia jej deficytu. Jej wszechstronne działanie wynika z tego, że jej końcowym wynikiem metabolizmu jest hormon, który posiada potężne zdolności naprawczo-homeostatyczne oraz plejotropowe (wpływające na więcej niż jedną cechę organizmu naraz). Hormon ten modyfikuje więcej niż 200 ludzkich genów w wielu tkankach, co znaczy, że posiada tyle wariantów aktywności ile genów modyfikuje. To wyjaśnia dlaczego ta sama substancja może pełnić rolę ochronną przed rakiem, grypą, astmą, stwardnieniem rozsianym i schorzeniami sercowo-naczyniowymi, a nie jedynie leczyć krzywicę. Jednym z najważniejszych genów regulowanych przez witaminę D jest gen odpowiedzialny za produkcję katelicydyny, naturalnie powstającego antybiotyku o szerokim spektrum.

Istnieją trzy sposoby uzupełniania witaminy D. Jest to światło słoneczne, promienie ultrafioletowe (UVB) i suplementacja witaminą D. Teoretycznie rzecz biorąc, farmakologiczne dawki witaminy D (200 IU/ kg masy ciała przez 3 dni) mogą wytworzyć wystarczającą ilość naturalnego antybiotyku katelicydyny, żeby wyleczyć powszechne schorzenia dróg oddechowych takie jak grypa, czy przeziębienie. Cholekalcyferol zmniejsza też podziały komórkowe, powoduje ich różnicowanie, śmierć oraz zapobiega rozwojowi naczyń krwionośnych. Są to bardzo pożądane cechy w leczeniu raka.

Czynnikami, które mogą mieć wpływ na produkcję witaminy D w skórze są szerokość geograficzna, pora roku, dnia, zanieczyszczenie powietrza, zachmurzenie, zawartość melaniny w skórze, użycie filtrów przeciwsłonecznych, wiek, itp. Na niedobory witaminy D szczególnie narażeni mogą być afro amerykanie, osoby starsze i osoby otyłe. Ponieważ melanina w skórze działa jak filtr przeciwsłoneczny, osoby o ciemnej karnacji potrzebują o wiele dłuższej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, niż osoby o jasnej karnacji. Osoby starsze wytwarzają o wiele mniej cholekalcyferolu niż 20-latkowie po takiej samej ilości czasu na słońcu. Tłuszcz absorbuje witaminę D, dlatego też otyłość również stanowi duży czynnik deficytu.

Chociaż współczesna wiedza wie mało o zużyciu cholekalcyferolu w różnych stanach chorobowych, to wiemy, że jest on zużywany szybciej w niektórych z nich. Na przykład pacjenci z cukrzycą, HIV lub rakiem mogą szybciej zużywać witaminę D do walki z chorobą. Lekarze powinni suplementować takich pacjentów do wysokiego naturalnego poziomu, nawet jeśli to oznacza przyjmowanie 10 000 IU dziennie lub więcej.

W tym momencie może powstać pytanie na temat przedawkowania i toksyczności witaminy D. Toksyczność jest tu niezmiernie rzadka i zetknęła się z nią znikoma ilość lekarzy. Jest ona wtórną konsekwencją spowodowaną hiperkalcemią, czyli podwyższonym poziomem wapnia we krwi. Toksyczność witaminy D jest groźna, jeśli hiperkalcemia nie zostanie wykryta i następuje zwapnienie organów wewnętrznych, w szczególności nerek. Żeby jednak spowodować hiperkalcemię, większość dorosłych musiałaby przyjmować dziennie ponad 10 000 IU przez wiele miesięcy, a czasem nawet lat. Literatura zawiera kilka przykładów toksyczności cholekalcyferolu po zażyciu, ale dosłownie wszystkie zarejestrowane przypadki zostały spowodowane błędami w produkcji, błędami na etykietach, dawkach, czy leczeniu pacjentów farmakologicznymi dawkami ergokalcyferolu, czyli witaminą D2. Zawsze przy wyborze witaminy D3 kieruj się główny czynnikiem wyboru czyli pochodzeniem. Zawsze wybieraj naturalną formę witaminy D3 pozyskiwaną odzwierzęco lub pochodzenia roślinnego (porost) to właśnie ta forma zapewni Ci bezpieczeństwo i skuteczne działania terapeutyczne.

Biorąc to wszystko pod uwagę widzimy jak ważną rolę w naszych organizmach odgrywa witamina D3. Zdecydowana większość z nas nie ma takiej możliwości, by syntetyzować ją w wystarczających ilościach nawet latem, dlatego pamiętajmy o właściwej suplementacji, dla zachowania zdrowia i witalności na długie lata.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl